Orka Forum
Orka Forum
  SSS SSS  Forum Araması   Foruma Kayıt Olun Foruma Kayıt Olun  Giriş Giriş


ORKA DOS Programları Hakkında....

 Cevap Yaz Cevap Yaz
Yazar
  Başlık Arama Başlık Arama  Konu Ayarları Konu Ayarları
metin View Drop Down
YÖNETİCİLER
YÖNETİCİLER


Kayıt tarihi: 14.08.2013
Durum: Çevrimdışı
Puanlar: 55
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı metin Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Başlık: ORKA DOS Programları Hakkında....
    Gönderildi: 24.08.2017 saat 10:02

Değerli Orka DOS Kullanıcılarımız,

Bu yazının konusu, Orka Bilgisayarın mevcut DOS programları hakkındaki bilgilendirmedir. Bu bilgilendirmeye geçmeden önce hem DOS’un hem de Orka’nın yazılım geçmişini kısaca hatırlatalım.

DOS, IBM firmasının 1981 yılında ilk icadı olan PC (Personal Computer) için, Microsoft firmasına yazdırdığı bir işletim sistemi adıdır. DOS Disk Operating System (Disk işletim Sistemi) kısaltmasıdır.

1981 yılında Intel firmasının 8086 ve 8088 kodlu CPU (Merkezi İşlemci) için IBM firmasının isteği doğrultusunda 16 Bit olarak geliştirilmiştir. O zamanlarda bu müthiş bir yenilikti. Devasa, ulaşılamaz ve çok pahalı bilgisayarlar, iş yerleri masaüstlerine ve evlere girmeye başladı. Neticede bu bir teknoloji çağ değişimiydi. Daha sonra 80286 CPU ile daha geliştirildi ve maksimum 16 MB bellek kodlama ile sınırına ulaştı.


DOS, 1994 Haziran ayında Microsoft tarafından son versiyonu 6.22 ile sonlandırıldı. Bu tarihten itibaren Windows 95’ten başlayarak, Windows versiyonları içerisinde bir program olarak yer aldı.

Orka Bilgisayar, 1987 yılında ilk programlarını DOS altında geliştirmeye başladı. İlk Muhasebe Ofis otomasyonu yazdığımız zaman, sektörde Muhasebe-Mali Müşavir Büro kavramı da yoktu. 

Yazılım evleri programları firmalara göre yazar, Mali Müşavirler-Muhasebecilerde bu programları kullanırdı. En basitinden bir tanımlama yaptığınız zaman, bunu tüm firmalarda yapmak zorunda kalırdınız.

Bu nedenle yazılım sektöründe, Muhasebe-Mali Müşavir Büro yazılım mantığının oluşmasına ve diğer yazılımların Orka’dan esinlenmesine sebepte olduk. Bunun onurundan da mutluyuz.

Biz, varlık sebebi saydığımız ve çok önem verdiğimiz, Mali Müşavir ve Muhasebe Bürolarının ekonomik şartlarını da düşünerek, 2000 yılında önemli bir kararla DOS’a desteğimizi devam ettirme kararı aldık. Çünkü 2000 yılında Muhasebe bürolardaki bilgisayarların Windows 2000/XP ve SQL Server kuracak gücü yoktu.

2003 yılında ilk Windows kodlarımızı geliştirmeye başladık. Bu kodları bile DOS projemize destek için yazmaya başladık.

Netice’de DOS’a USB desteği, İnternet Explorer ile web desteği, Microsoft Ofis desteği, … ile Bugün bile birçok Windows programında olmayan, Devlet resmî kurumlarına, internet üzerinden DOS’tan beyanname bilgi gönderme-alma işlemlerini gerçekleştirdik.

O zamanlarda da siz DOS kullanıcılarımıza bir söz vermiştik. DOS’un gidebileceği yere kadar destekleyeceğiz. İşte o sınıfır geçeli aslında yıllar oldu. 

Malesef, Fıkradaki Temel kaptanın söylediği gibi... "-Deniz bitti."

Çünkü, geliştirebileceğimiz hiçbir alt yazılım kütüphanesi, kullanmakta olduğumuz teknoloji ve programlar tarafından yıllarca önce bırakıldı ve güncellenmiyor. Yani bir Windows XP üzerinde veya DOS ‘BOX üzerinden yazılım geliştirmek imkânsız hale geldi. Kör-Topal, yamalarla, yazılım içine bin bir taklalar atarak yazmış olduğumuz kodlar artık sonuç vermiyor.

Kaldı ki, DOS Yazılımlarımıza destek verecek destek personel elemanı da bulamıyoruz.

Bu nedenle bundan 2 yıl önce bu forumda bu konu ile ilgili olarak şu aşağıdaki yazıyı paylaşmıştım.

http://www.orkaforum.com/forum_posts.asp?TID=1089&KW=Mercedes&PID=3160#3160

2011 yılından başlayarak Windows yazılımlarımızı da sizlerin beğenilerine sunduk. Bu geçen 6 yıl boyunca, her gün mevcut Windows-SQL yazılımlarımız geliştirirken, DOS programımıza da destek vermeye çalıştık.

Sadece DOS programımızdaki kullanım alışkanlıklarını, Windows-SQL programlarımızda kullanabilmeniz için, binlerce satırlık kod ilavesinde bulunduk.

Tabi ki DOS ile Windows programımızın birebir aynı olması imkansızdır. Ama her yenilik bir doğumdur. Doğumda sancılıdır.

Yukarıda belirtiğim gibi, E-Defter, E-Fatura-Arşiv, E-… gibi devletimizin uygulamaları, DOS programlarımızın kaldıracağı bir yük değildir.

Gelirler idaresi ve diğer Resmî kurumların istediği bilgiler, gönderme-alma işlemleri DOS programlarından artık yapılamamaktadır. Elektronik İmza, KEP vs. diğer uygulamalar kapıda beklemektedir.

DOS programlarımıza desteğimiz, sınırlı DOS yazılım rötuşlarıyla ve mevcut DOS Sistem hatalarını düzeltmekten öteye artık maalesef geçemeyecektir.

Tavsiyemiz sizlerin de artık, binlerce Orka Windows – SQL kullanıcıları arasında artık yerinizi almanızı, DOS à Windows-SQL geçişini yapmanızdır. 

Bilgilerinize sunar, İyi günler, İyi çalışmalar dilerim.

Orka Bilgisayar Tic.Ltd.Şti.
Metin Yılmaz

 

 
Düzenleyen metin - 25.08.2017 saat 10:44
Başa dön
mkasap View Drop Down
Uzman Üye
Uzman Üye
Avatar

Kayıt tarihi: 13.12.2013
Konum: Istanbul
Durum: Çevrimdışı
Puanlar: 325
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı mkasap Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 24.08.2017 saat 11:50
DOS'tan SQL'e geçmiş bir meslektaş olarak, tereddütte kalan kullanıcılara tavsiyem asla endişe duymamalarıdır. Oldukça kısa bir zamanda alışacaklar ve neden daha önce geçmemişiz diyeceklerdir.

Kaldı ki, e-fatura alt limitinin yakın zamanda daha da düşeceği göz önüne alınırsa, bu konuda tek bir gün sorun yaşamadığım SQL elzemdir.

Excel aktarımları ile birlikte düşünüldüğünde muhasebeyi ORKA'ya müşavirliği ise sizlere bırakan bir çalışmadır.

Tekrardan tüm ekibe teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.


mehmetkasap.com.tr
Başa dön
Bülent Güney View Drop Down
Uzman Üye
Uzman Üye
Avatar

Kayıt tarihi: 30.05.2014
Konum: Sancaktepe
Durum: Çevrimdışı
Puanlar: 121
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı Bülent Güney Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 24.08.2017 saat 14:50
Bizde Dostan sql e geçtiğimizde tereddüt etmiştik. Geçtikten sonrada
neden daha önce geçmedik diye hayıflanır olduk. Büroda dos yüklü programda mevcut. Hiçbir personelim o bilgisayarda çalışıp iş yapmak istemiyor. Emeğiniz için teşekkürler.
Başa dön
Göksel View Drop Down
Üye
Üye
Avatar

Kayıt tarihi: 03.05.2013
Durum: Çevrimdışı
Puanlar: 45
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı Göksel Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 24.08.2017 saat 15:26
Yenilik ve değişimlere en acık olan mesleği icra eden meslektaşların yukarıda arkadaşların yazdığı gibi kesinlikle sorunsuz bir şekilde çalışmalarına SQL'de devam edeceklerdir.

20 Yıllık Orka Dos Kullanıcısı
2 Yıllık Orka SQL Kullanıcısı olarak yazıyor herkese çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.
Smmm Göksel Civelek
Başa dön
metin View Drop Down
YÖNETİCİLER
YÖNETİCİLER


Kayıt tarihi: 14.08.2013
Durum: Çevrimdışı
Puanlar: 55
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı metin Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 24.08.2017 saat 15:55
Değerli kullanıcılarımız.

Göstermiş olduğunuz samimi ilgiye teşekkür ederiz.

Çok yakında, Windows-SQL yazılımlarımızın,  WEB-Hybrid yapısı ile ilgili yeniliklerini de, İnşallah şahit olacaksınız.

Cep telefonlarınızdan ve tabletlerinizden, her türlü rapor, bilgi vs. erişme imkanını sahip olacaksınız. İsterseniz, masaüstü programınız, cep telefonunuzla tümleşik hale gelebilecek. Smile

İyi günler, iyi çalışmalar dileğimizle.

Orka Bilgisayar
Metin Yılmaz

Not: Ekran görüntüleri, Samsung Galaxy Note4 'e göre oluşturulmuştur.Düzenleyen metin - 25.08.2017 saat 10:45
Başa dön
ATÜRKOĞLU View Drop Down
Uzman Üye
Uzman Üye


Kayıt tarihi: 25.06.2013
Konum: SMMM&BD
Durum: Çevrimdışı
Puanlar: 358
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı ATÜRKOĞLU Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 24.08.2017 saat 16:12
DOS kullanıcıları hep " acaba aynı verimi alabilir miyim" endişesi ile SQL'e geçişi erteliyor. Bu yaklaşım gerçeği kendinden uzak tutmaya çalışmaktan başka bir işe yaramıyor. Değişim başlamış, kapıya dayanmış, ödemesini son güne bırakan müşteri gibi son dakikada bir şey değişir mi beklentisi var. Açık ve gerçek olan tek şey şu; artık geri dönüş yok. Oto yoldayız, bekleme yapmak, indirme bindirme yapmak yasak. Yani Anadol otomobilden de bugün ferrari performansı bekleyemeyiz. Ana yazılım firması programı terk edeli yıllar oldu. Sevgili meslektaşlarım " ölünün dirildiğini bugüne kadar görmedik." Kendinizi fazla zorlamanız size sadece zaman kaybettirecek. Dönüşüm gerçekten maliyetli bir iş. Ama yapmak zorundayız. Bunca yıllık meslek hayatımda geriye yürüyen bir uygulamaya rastlamadım. Gerçekçi olunmasını ve karar verme zamanının sonuna gelindiğini fark etmeliyiz. Endişe etmeyin, her işin kendine has zorlukları var. Türkiye 'de yaşıyoruz. Program ve uygulamalara alışmanız uzun sürmeyecektir.  Biz meslek mensupları bu güne kadar nice uygulamalardan zorluklardan gece mesailerinden alnımızın akı ile çıktık. İşin içinde olmayanlar bunları görmedi, görmek istemedi ama biz vicdanen ve meslek ahlakından dolayı işimizi yaptık. 

Geçtiğimiz yolları bir hatırlayıp mantık süzgecinden geçirirsek gerçeği yakalamak, değişimi görmek zor olmayacak. 

İyi çalışmalar. 

  
   


Düzenleyen ATÜRKOĞLU - 24.08.2017 saat 16:13
Kolaylıklar dilerim.
Başa dön
mkasap View Drop Down
Uzman Üye
Uzman Üye
Avatar

Kayıt tarihi: 13.12.2013
Konum: Istanbul
Durum: Çevrimdışı
Puanlar: 325
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (3) Teşekkürler(3)   Alıntı mkasap Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 24.08.2017 saat 16:12
Tek kelime ile mükemmel !

Şafak sayar gibi beklediğimiz doğrudur OrkaBulutu :)

Emeğinize sağlık.

mehmetkasap.com.tr
Başa dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz
  Konuyu Paylaş   

Foruma Atla Forum Yetkileri View Drop DownBu sayfa 0,016 saniyede yüklenmiştir.